Bol to klasický piatok 13., obyčajný posledný pracovný deň ako každý iný. Domov z Bratislavy som sa tešil o to viac, že predpovede hlásili príchod jedného z najkrajších období pre fotografovanie – babie leto. Ráno som ako vždy s drobným meškaním prišiel na fakultu, odparkoval bicykel v kancelárií a všetko sa zdalo byť v poriadku. Pri prezliekaní trička však prišla nečakaná rana – seknutie v hrudnej chrbtici. Zdalo sa, že všetky víkendové plány sú ohrozené a preležím ho maximálne doma v posteli…
…s bolesťami som sa poobede vybral na rýchlik do Púchova, no stále mi v hlave mátalo to babie leto. Po príchode domov som sa definitívne rozhodol, že nejaká bolesť chrbta ma predsa nezastaví. Pôvodný plán, filmovanie v Bošáckej doline, z viacerých dôvodov padol, preto som sa rozhodol skočiť aspoň niekde do blízkeho okolia. Nakoniec som si vybral overené lokality nad Kvašovom, kde sa v blízkosti krásnej usadlosti „Ščamba“ pasie malé stádo kráv. Počasie po príchode na miesto činu vyzeralo takmer ideálne, zlatú hodinku po východe slnka však prerušila slabá oblačnosť. Na slnečné lúče som si teda musel počkať, aby som nakoniec spravil viacero zaujímavých záberov. Pretože záberov pasúcich sa zvierat nikdy nemám dosť. 🙂
Na zábery samotnej dreveničky som si vybral overenú kompozíciu s protisvetlom, ktoré trošku stlmil strom vedľa nej. Podobný snímok sa mi podarilo spraviť aj v zime, časom preto z podobných fotiek vznikne zaujímavá séria. Okolie domčeka, zdá sa, prešlo drobnými úpravami a pôsobí trochu čistejšie. Žiadny zo stromov, vrátane majestátnej lipy, však našťastie nezmizol a „genius loci“ preto zostal zachovalý. Pribudli tu aj vyrezávané informačné tabuľky z ktorých som sa dozvedel, že usadlosť je datovaná už do roku 1889.
Potom, čo som vytvoril dostatok vydarených záberov, vybral som sa ešte cez políčka a sady nad Kvašovom hľadať nejaké zaujímavé miesta, ktoré by sa mohli objaviť aj v pripravovanom filme. Zopár som ich našiel, zostáva len zapamätať si ich polohu. 🙂 Príjemne ma prekvapilo množstvo mladých ale aj starých ovocných stromov a drobné stáda ovečiek, ktoré sa tu pasú v záhradách. Až je celkom škoda, že táto obec leží za hranicou CHKO. Hoci v konečnom dôsledku pri súčasnom zákone by to situáciu aj tak nijako nezmenilo. Toľko malá úvaha na záver. V konečnom dôsledku môžem skonštatovať, že tento deň sa fotograficky vydaril a chrbtica tých pár kilometrov vydržala. Na druhý deň ju totiž čakala trošku väčšia výzva…